Jak wychować psa – podstawowe komendy i nauka czystości
Psy

Jak wychować psa – podstawowe komendy i nauka czystości

Dobrze wychowany pies to powód do dumy dla właściciela. Nauczony posłuszeństwa, będzie doskonałym towarzyszem na spacerach, w podróży i codziennym życiu. Wystarczy, że poświęcisz mu 15 minut każdego dnia, ucząc go posłuchu i zdobywając jego zaufanie.

Nauka przez zabawę i nagradzanie smakołykami przynosi najlepsze efekty. Pies chętniej wykona polecenie, jeżeli będziesz uśmiechnięty i przyjaźnie nastawiony. Komendy wydawane surowym głosem podczas nauki sprawiają, że zwierzę jest zestresowane i ma problemy z zapamiętywaniem, i wykonywaniem poleceń. Jeżeli planujesz szkolenie swojego pupila, pamiętaj, że on doskonale odczytuje Twoje emocje. Jeśli będziesz zły, zestresowany lub zdenerwowany, nastrój ten udzieli się Twojemu zwierzakowi. W takiej atmosferze nawet najbardziej pojętny czworonóg będzie miał problemy z nauką.

Nauka czystości psa

Wychowanie psa należy zacząć możliwie jak najwcześniej. Pierwszą i podstawową umiejętnością, którą każdy pies powinien mieć opanowaną, jest nauka czystości. Naukę zaczynamy od wyznaczenia kąta, w którym piesek może załatwiać swoje fizjologiczne potrzeby. Miejsce zabezpieczamy podkładami lub gazetami. Po każdym wypróżnieniu w wyznaczonym miejscu chwalimy pieska. Po skończonej kwarantannie, w czasie kiedy zwierzę miało wykonywanie szczepienia i nabierało odporności, uczymy pieska sygnalizowania potrzeb i załatwiania się na zewnątrz. Staramy się wprowadzić stałe pory spacerów oraz pilnie obserwujemy jego zachowanie. Jeżeli zauważymy, że pies jest pobudzony, szuka miejsca lub sygnalizuje swoje potrzeby w inny sposób, wychodzimy z nim na zewnątrz. Psy szybko uczą się panowania, nad swoimi potrzebami, a naturalny instynkt sprawia, że wolą załatwiać się zewnątrz.

Jak nauczyć psa podstawowych komend

Podstawową komendą, od której należy zacząć naukę, jest przychodzenie na wołanie. W ćwiczeniach możemy wykorzystać długą, cienką linkę, za którą pociągniemy przy przywołaniu psa. Po każdym podbiegnięciu nagradzamy psa przysmakami. Pies powinien reagować i przybiegać na każde wołanie właściciela natychmiast. Ćwiczenie wykonujemy w domu i na spacerze. Na początku nagradzamy za każde przyjście na zawołanie. Po czasie przysmaki można podawać wybiórczo.

Jak wychować psa – podstawowe komendy i nauka czystości blog

Chodzenie na smyczy i przy nodze

Ucząc psa, poprawnego chodzenia, zwracamy uwagę na smycz. Najlepiej, żeby była luźna, a pies skoncentrowany na właścicielu. Zwierzę powinno znajdować się z lewej strony właściciela. Pozycja wyjściowa – przednie łapy psa znajdują się w jednej linii ze stopami opiekuna, smycz luźna, na hasło równaj, zwierzę dostosowuje się do tempa marszu. W nauce pomocne będą smakołyki podawane za każde poprawnie wykonane ćwiczenie np. po zmianie kierunku lub tempa.

Komenda: siad, waruj i stój

Polecenie siad jest jednym z najłatwiejszych do nauki. Po wydaniu komendy siad smakołykiem lub naciskając lekko na zad zwierzęcia, pokazujemy mu jak zająć poprawną pozycję. Po jej wykonaniu nagradzamy psa. Naukę pozycji waruj, zaczynamy od pozycji siad i smakołykiem umieszczonym na podłodze naprowadzamy zwierzę, do pozycji waruj. Przy nauce posługujemy się gestami i głosem. Psy z początku nie rozumieją komend słownych, jednak po kilkukrotnym powtórzeniu z łatwością zapamiętują ich znaczenie. Wydając polecenie stój, np. podczas spaceru, napinamy lekko smycz i gestem zatrzymujemy zwierzę. Po zatrzymaniu nagradzamy psa i powtarzamy ćwiczenie. Te trzy podstawowe komendy powinien znać, każdy dobrze ułożony i wychowany pies. Ucząc go tych podstaw, zapanujesz nad jego emocjami i zachowaniem w różnych sytuacjach.

Decyzja o posiadaniu psa to poważne zobowiązanie na kilkanaście lat. W tym czasie będziesz odpowiedzialny za jego zdrowie i życie. Poświęcając mu odpowiednią ilość czasu i ucząc go, poprzez zabawę, zyskasz oddanego i wiernego przyjaciela na wiele lat.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x